Pomorska Okręgowa Izba Architektów - strona główna
Data dodania: 18.02.2022 | Aktualizacja: 18.02.2022, 10:06:14

Niemapa „Miasto dobrych rozwiązań”

Szanowni Państwo,

Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z Niemapą „Miasto dobrych rozwiązań”, wydaną przy współpracy, współudziale Izby Architektów RP.

NIEMAPA to seria wydawnictw edukacyjnych dla rodzin z dziećmi, która specjalizuje się w przedstawianiu zagadnień tematycznych w sposób dostępny i zrozumiały dla swojego odbiorcy. Powstały już Niemapy promujące Polskę za granicą (we współpracy z partnerem — Ministerstwem Spraw Zagranicznych), poszczególne miasta i regiony, drogi krajowe (https://niemapa.pl/).

Dzięki zadaniom do rozwiązywania w terenie i na papierze doskonale sprawdza się jako narzędzie do edukacji czy “kreatywnik” do prowadzenia zajęć́ z dziećmi i młodzieżą̨. Nowoczesne, sugestywne ilustracje Maćka Blaźniaka (zdobywca Red Dot Award i iF Design Award), merytorycznie dopracowane teksty (Joanna Guszta) i dbałość́ o najwyższą̨ jakość́ edytorską - to znaki rozpoznawcze serii. Ze strony IARP prace nad produktem koordynowała Podkomisja ds. Powszechnej Edukacji Architektonicznej.

NIEMAPA „Miasto dobrych rozwiązań” zawiera przykłady z małych i dużych miast Polski, które reprezentują: ciekawe, współczesne realizacje architektoniczne, służące mieszkańcom, uwzględniające wartość natury w mieście. Przyjazne osiedle Nowe Żerniki we Wrocławiu, dostępna dla wszystkich Szkoła Podstawowa nr 399 w Warszawie czy plac zabaw Kasztanowy Ogród Krakowian to tylko niektóre z miejsc wartych uwagi.

Dzięki NIEMAPIE możemy też dowiedzieć się co należy do zadań plastyka miejskiego, urbanisty czy architekta krajobrazu. (https://niemapa.pl/niemapy/miasto-dobrych-rozwiazan/)
Przy pomocy tego darmowego przewodnika twórcy (Mamy Projekt) chcą pokazywać jak ważne jest odpowiedzialne projektowanie przestrzeni miast i że każdy z nas może tę przestrzeń uważnie obserwować, rozumieć, a także wpływać na to jak będzie ona wyglądała. Możemy partycypować w społecznych procesach powstawania nowych miejsc, brać udział w konsultacjach, głosować w budżecie obywatelskim, współpracować z sąsiadami czy oceniać proponowane przez miasta pomysły.

Biuro POOIA RP